Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úprava koní

26. 10. 2007

Koně ustájení v boxech, potřebují každodenní čištění. Není to důležité jen pro jejich čistotu, ale i pro jejich zdraví. Při denním čištění můžete prohlédnout kůži, nohy a kopyta koně a zjistit, nemá-li kůň nějaké zranění.

Do práce
Při denním čištění se srst koně zbavuje špíny, různých nečistot a prachu. Hřívu a ocas je třeba důkladně pročesat. Čištění je záriveň i důležitou masáží, která uvolňuje svaly koně a podporuje prokrvení celého těla. Dávejte při čištění pozor na poranění, kožní choroby a nebo na nezvykle teplá či nateklá místa.

1. Máte všechno potřebné pohromadě, abyste mohli správně vyčistit vašeho koně? Potřebujete hřeblo (nejlépe gumové), rejžák, hrubý kartáč, žíněný kartáč a háček na kopyta. Uvažte koně pokud možno venku, abyste ani vy, ani on nevdechovali prach. Kromě toho se vykartáčovaný prach nebude snášet znovu na tělo koně! Nejdříve je třeba vyškrabat kopyta. Odstraňte nejhrubší špínu a pak vyškrabte střelkové rýhy. Odstraňte kamínky, které se v kopytu zaklínily a podívejte se, neční-li z rohoviny trn nebo hřebík. Přezkoušejte, zda podkova stále správně sedí.

2. Nyní přejíždějte hřeblem po krku, bocích, hřbetě a stehnech koně. Na břiše musíte být opatrní. Někteří koně jsou na těchto místech dost citliví. Pak je tedy vhodné využít plastikové hřeblo. Masírujte kůži krouživými pohyby. Touto masáží se srst postaví a prach a špína se z ní dají lépe vykartáčovat. Hřeblo pravidelně vyklepávejte na zem.

3. Potom okartáčujte rejžákem obzvlášť tvrdošíjnou špínu, kartáčujte také proti srsti. Na hlavě, za ušima a na nohou musíte být zvlášť opatrní. nezapoměňte koně vykartáčovat i pod hřívou, na břiše, na prsou, v ohbí pod spěnkami, na loktech a hleznech. Musíte však být opatrní, mnozí koně jsou citliví a nemají čištění rádi.

4. Na další čištění vezměte, poud stojíte na pravé straně koně, hřeblo do levé a kartáč do pravé ruky (na levé straně přesně naopak). Začněte nahoře u krku. Čistěte koně dlouhými tahy kartáčem a nakonec otřete kartáč o hřeblo, aby byl zase čistý. Tak postupně vykartáčujte koně po celém těle. Srst musí být úplně hladká a lesklá.

5. Hřívu kartáčujte rejžákem nebo plastovým hřeblem. Ocas musíte pročesat žíni po žíni. Pokud jsou v žíních uzlíky, opatrně je rukou rozpleťte. Teď je kůň kompletně vyčištěný a můžete ho osedlat. Kartáče i hřebla před uklizením dobře očistěte. Nezapomeňte, že po ježdění musíte koně ještě jednou vyhřebelcovat.

!!!POZOR!!!
Vyškrabování kopyt
Postavte se po straně vedle koně a sjíždějte mu rukou pomalu po přední nebo zadní noze dolů. Uchopte spěnkový kloub, táhněte ho nahoru a řekněte: "Nohu!" Když kůň nereaguje, můžete se mu také tělem opřít o rameno nebo bok, aby musel přesunout váhu na druhou nohu. Při zdvihání netahejte koni nohu do strany!

 

CO JE DOBRÉ VĚDĚT
Citliví koně
Mnozí koně jsou lechtiví a nemají rádi hřebelcování. Používejte místo železného hřebla hřbílka z gumy nabo plastu, jsou podstatně měkčí. Musíte být opatrní zejména na břiše koně, mnozí čtyřnozí kamarádi dávají zřetelně najevo, že si nepřejí, aby je na těchto místech někdo čistil...
Čištění vytváří důvěru
Čištění byste neměli brát jako něco obtěžujícího. Naopak je to dobrá příležitost,
jak si vybudovat úzký vztah s koněm. Většině koní se líbí, když je pečlivě čistíte.
Zároveň tak budete svého koně stále lépe poznávat a brzy budete vědět, co má rád
a co ne.Intenzivní péče o koně vytváří a neustále posiluje důvěru mezi koněm a jezdcem.
 

A jak se na to dívá jiná knížka...

Odstraňování bláta:

1)Začínáme vždy končetinami. Koni zvedneme nohu a směrem od patky dopředu zbavíme kopyto podestýlky nebo bahna. Nezapomínáme ani na zářez v podkově.

2)Zaschlé nečistoty(bláto) odstraníme nejsnáze hřeblem nebo kartáčem. S kartáčem pracujeme v přímých liniích, vždy ve směru srsti. Hřeblo je spíše tvrdší(hrubší), a proto jím nečistíme citlivé partie (např. na břiše), nebo místa méně ochlupená.

Použití kartáče:

1) Po odstranění hrubých nečistot můžeme navlhčeným kartáčem, navlečeným na ruce, dokončit očistu srsti a kůže koně. Začneme na krku. S kartáčem vykonáváme pohyby vždy ve směru srsti. na kartáč je třeba přitlačit, aby štětiny pronikly až na kůži koně. je to současně forma nenásilné masáže.

2) po důkladném očištění krku věnujeme pozornost hřívě. Opakovaně ji důkladně pročešeme, přičemž prsty rozmotáme případné smotky žíní.

3) Obdobným způsobem kartáčujeme i ostatní partie těla. Postupujeme vždy od hlavy směrem k ocasu. Při čištění citlivých míst(např. vnitřní horní části končetin nebo krajiny šourku) si raději stoupneme ke zvířeti bokem a dáváme pozor, aby nás kůň nekopl.

4) jakmile dokončíme jednu stranu těla, přejdeme pracovat na druhou. Tuto očistu provádíme ohleduplně, ale energicky.

5) gumové hřeblo použijeme k česání obličejových partií. Koně odvážeme a jednou rukou ho držíme na uzdě, zatímco druhou rukou jemně češeme srst. U klidných koní je možno sejmout i ohlávku a důkladně vyčistit i oblasti pod řemeny.

Odstraňování smotků:

Prsty pozorně rozpleteme všechny smotky. Poté žíně ocasu důkladně pročešeme kartáčem. Dáváme pozor, abychom přitom zbytečně nevytrhávali žíně. K tomuto účelu se nehodí příliš měkké ani tvrdé kartáče. Při kartáčování držíme jednou rukou ocas. Kartáčujeme ho krátkými pohyby, úsek po úseku. Začínáme vždy u kořene ocasu..

Čištění očí, nozder a podocasí:

Oči-Houba, kterou používáme musí být vlhká, ale ne mokrá, aby vytékající voda nepronikla koni do očí. Nikdy nevytíráme vnitřní stranu víček. Největší pozornost věnujeme koutku oka, které bývá nejvíce znečištěné. 

Nozdry-Houbou nejdříve očistíme pysky, pak nozdry a nakonec i nos. Důkladně při tom otřeme všechny nečistoty.

Podocasí- K tomuto účelu použijeme jinou houbu, kterou šetrně očistíme řitní otvor a celou partii pod ocasem koně.

Česání hřívy:

Česáním urovnáme jednotlivé žíně. Používáme navlhčený kartáč, z něhož jsme odstranili přebytečnou vodu. Očistu zahájíme na hřebenu hřívy, a to vždy u kořínků. Žíně češeme směrem dolů.

Úprava ocasu:

Česání ocasu- Obdobně jako hřívu češeme i ocas koně. Používáme k tomu kartáč, který můžeme navlhčit. Zvýšenou pozornost věnujeme krátkým žíním, které se obvykle vlní. Vyčesaný ocas opatříme bandáží, aby se znovu neumazal.

Používání stájové utěrky:

-k leštění srsti: Slabě navlhčenou stájovou utěrku stočíme do plochého tvaru, mírně zahnutého tvaru. Vytíráním celého těla ve směru růstu srsti odstraníme poslední nečistoty a současně docílíme požadovaného lesku.

ČIŠTĚNÍ KOPYT OLEJEM- Tímto způsobem můžeme ošetřit jen jen dokonale čistá a suchá kopyta. I pak je účelné je ještě před natřením důkladně otřít utěrkou. Nikdy nepožíváme olej na zašpiněná kopyta, neboť nečistotu tím neodstraníme, ale pouze rozmažeme. Olejem natíráme celé kopyto směrem od patky ke korunce. Nanášíme poute slabou vrstvu oleje a řádně ji roztíráme. Tímto způsobem můžeme ošetřit i nášlapovou část kopyta, neboť tím na čas omezíme nalepování bláta či podestýlky.
ÚDRŽBA KARTÁČŮ-kartáče čistíme kovovým hřbílkem. Po čtyřech nebo pěti pročesání srsti přejedeme kartáčem po kovových lištách hřbílka. Rohem hřbílka ak opakovaně ťukneme ozem, aby vypadly nečistoty zachycené mezi lištami.( hřbílka se vyrábějí i ze deva a plastu, kovová však mají největší trvanlivost)
                                                                                                                                Vybavení k čištění koně netvoří pouze kartáče, ale i další pomůcky používané speciálně k určitému výkonu. I když každá z nich se hodí k jiné úpravě srsti, všechny musí splňovat základní podmínku-nesmí zranit jemnou a citlivou kůži koně. Používáme-li nevhodné pomůcky, nikdy nedosáhneme požadovaného výsledku a jak bylo zdůrazněno-může dojít k poranění kůže koně. Souprava k čištění by měla být udržována v náležité čistotě.

 

KOVOVÉ HŘBÍLKO Je určeno k odstraňování chlupů a nečistot z kartáčů. Nesmí být nikdy použito k očistě samotného koně! Hřbílka jsou vyráběna i z jiných materiálů plast, dřevo…

HŘEBLO Bývá vyrobeno z plastu nebo gumy. Většině lidí vyhovuje spíše hřeblo gumové. Slouží k odstraňování zaschlého bláta ze srsti koně. Při jeho použití dáváme pozor abychom neporanili koni kůži.

ŽÍNĚNÝ KARTÁČ Používá se na vyčesávání prachu a lupů koní. Zjemňuje jejich srst. Kartáč má krátké a husté štětiny. Kartáče se liší svou hustotou. Na letní srst jsou lepší řidší, na zimní srst husté.

KARTÁČ Má dlouhé husté štětiny, nemá být používaný na méně osrstěné části těla.

KOPYTNÍ HÁČEK Je nezbytnou pomůckou k čištění kopyt. Nesmí být ostrý aby nepoškozoval rohovinu.

VODNÍ-RÝŽOVÝ KARTÁČ Je tvrdý kartáč, sloužící k česání ocasu a hřívy koně. Také dobře odstraňuje nečistoty ze srsti světle zbarvených zvířat. Tento kartáč používáme mírně navlhčený, ne však mokrý.

HOUBY Potřebujeme dvě, jednu k čištění očí a nozder, druhou na partie pod ocasem. Houby musí být dostatečně vlhké. Po každém čištění houby důkladně vyper.

UTĚRKA Používá se na samém závěru čištění(začínat by se mělo kopyty), její pomocí dosáhneme požadovaného lesku srsti.

Pokud se chcete dozvědět, jak koně správně s těmito pomůckami vyčistit. Navštivte odkaz Čištění koně

Stříhání koní je obtížná a potenciálně nebezpečná práce. Začátečníci by se techniky stříhání měli naučit sledováním zkušenějších při práci. Máte-li pochybnosti, najděte si někoho, kdo vám koně ostříhá alespoň zpočátku, abyste viděli, jak se kůň chová.

Jakmile se rozhodnete pro určitý střih, všechny hranice (například na nohou nebo sedlové oblasti) si vyznačíte na koňské tělo křídou nebo vlhkým sedlovým mýdlem. Při vyznačování sedlové skvrny položte na koně jeho obvyklé sedlo bez doplňků na to samé místo, kde leží při jízdě a obkreslete ho. Je lepší udělat sedlovou skvrnu o něco větší, než jakou budeme nakonec stříhat, abychom si udělali vůli pro případ, že uděláme při vystřihování okrajů chybu. Špatně umístěná sedlová skvrna znehodnotí vzhled koně.

Stříhat začínáme odpředu, na krku a na plecích a postupujeme dozadu. Strojek vedeme proti srsti dlouhými rozmáchlými tahy. Každý tah by měl být rovnoběžný s předcházejícím a měl by ho mírně překrývat.

Při stříhání horní části krku musíme dát pozor, abychom nestřihli do hřívy. Vystřihneme úzký proužek hřívy za ušima, kde prochází nátylník uzdečky. Nemusí být příliš dlouhý, postačí 5 cm. Po krku a plecích ostříháme i tělo a nakonec záď. Zvláště pečlivě musíme postupovat při stříhání velmi jemných partií, například pod kolenním kloubem a mezi předníma nohama. Kůži pod kolenem podržíme a napneme volnou rukou. Při stříhání mezi předníma nohama musíme mít asistenta, který nám každou nohu zdvihne a podrží vpředu, aby se sklady kůže narovnaly

Zdvižená noha také brání koni v kopání a přešlapování. Při stříhání srsti mezi zadníma nohama si dejte pozor, aby se kůň nepokusil kopnout. Držením za ocas tomu můžete předejít.

Nejobtížnější části stříhání je hlava. Jestliže je kůň skutečně vyděšen tím, že má strojek blízko u hlavy, je lepší ho zde nestříhat. Jestliže však hlavu stříháme, odstraníme nejprve koni nákrční řemen. Jestliže kůň bez určitého omezení v klidu nepostojí, je lepší mu nasadit štajgr než ohlávku. Kde začneme, závisí z větší části na koni samotném, ale líce jsou asi nejvhodnější.

Strojek vypneme a položíme v klidu na lícní kosti, aby si na něj kůň zvykl. Pak, jestliže neprotestuje, strojek zapneme a opatrně ostříháme obě líce, zezdola od brady k hrdlu, dopředu na hlavu a přes čelo. Jelikož je hlava velmi kostnatá, musíme strojkem pracovat co nejjemněji, abychom snížili vibrace. Zvláště opatrně musíme postupovat kolem očí.

Někteří lidé stříhají i hmatové chloupky kolem nozder, ale jelikož jsou to citlivé senzory, je vhodnější a ke koni ohleduplnější je ponechat. Při stříhání uší každé z nich uchopíme a ostříháme pouze po vnějším okraji.Nikdy se nesnažíme vystříhat chlupy zevnitř uší, neboť ty kůň potřebuje jako ochranu proti hmyzu a špíně. Nikdy nestříháme řasy. Při stříhání horní části hlavy dáváme pozor na pramen žíní nad čelem.

Pokud nohy ponecháváme neostříhané, bude patrně nutné, abychom upravili chlupy na nártním kloubu a spěnkách, aby kůň vypadal úhledně. Hřebenem na hřívu a nůžkami odstraňujeme přebytek rousů a dáváme pozor, abychom nevytvářeli "zuby", ale zanechávali rovnou linii. Hustou srst kolem korunky také upravíme.
Hustou srst kolem korunky také upravíme.

Jestliže ponecháváme hlavu neostříhanou, odstraníme nůžkami a hřebenem dlouhé chlupy kolem čelistí. Nůžky můžeme použít i na odstranění dlouhých chlupů z uší.

Hřívy udržujeme úhledné protrháváním, které spočívá v protrhání jednotlivých pramenů hřívy, dokud nedosáhneme požadované délky a hustoty. Jestliže je to koni nepříjemné, je možné hřívu upravit probírkami, ale nikdy se nepokoušíme pracovat nůžkami, neboť výsledky bývají velmi neuspokojivé. Protrhávání je většinou úspěšnější tehdy, když si dáte na čas a pokaždé upravíte jen část hřívy. Nehezký ocas lze také takto vylepšit protrháním některých žíní od kořene ocasu.

Odstraníme žíně ze stran a v menší míře i ze středu. Stejně jako u hřívy je lepší odstraňovat pokaždé jen malý kousek, abychom koni nepůsobili bolest. Po úpravě ocasu bychom ho měli zvlhčit kartáčem a zabandážovat, aby ležel naplocho (bandáž nikdy nenecháváme přes noc).

Protrhaný ocas bude potřebovat pravidelné trhání, má-li si zachovat svůj úhledný tvar. Kůň, který žije v zimě venku, by ovšem neměl mít takto upravený ocas, protože srst u kořene ocasu ho ochraňuje před deštěm a větrem. Při stříhání plochy pod ocasem zvedneme ocas do polohy, kde se většinou nachází při pohybu. Druhou rukou držíme chlupy pod ocasem a ostříháme na požadovanou délku. Konec ocasu by měl být rovnoběžný se zemí, když se kůň pohybuje.                                                               

V zimě koni naroste hustá srst, která ho chrání před chladem. Kůň s hustou srstí, který má provádět více než jen lehkou práci, se nadbytečně potí a v důsledku toho se necítí dobře, ztrácí kondici a může prochladnout, jestliže ho okamžitě po práci nevytřeme dosucha. Stříhání husté srsti ustájených koní tento problém odstraňuje a také zjednodušuje udržování koně v čistotě. Ostříhaného koně musíme udržovat v teple pomocí dek a pokrývek. Ostříhaný kůň, který tráví určitou část dne ve výběhu, musí mít celtovou pokrývku.

Existují různé způsoby stříhání koní podle práce, kterou vykonávají a typu srsti.
Plný střih představuje odstranění srsti z celého těla i nohou. Mívají ho poprvé stříhaní koně a při následných stříháních se nohy ponechávají nestříhané. Ponechání srsti na nohou představuje určitou ochranu před nárazy. Plný střih se používá většinou jen u koní provádějících rychlou práci, jako jsou dostihy, nebo někdy u výstavních koní pro přehlídky konající se velmi brzy na jaře.

Nejběžnějším střihem ostatních těžce pracujících koní je honební střih, který ponechává srst na nohou a pod sedlem. Důvodem pro ponechání srsti je opět ochrana. Plochu pod sedlem musíme nechat po práci dobře vyschnout..

Jak jeho název napovídá, dekový střih ponechává plochu hřbetu, beder a horní části zadku neostříhanou (a rovněž všechny čtyři nohy). Srst se odstraňuje z krku, plecí a břicha a z celé nebo z části hlavy. Dekový střih je vhodný pro koně provádějící střední nebo těžkou práci.

Koně, kteří jsou chováni venku a ustájení koně neprovádějící těžkou práci mohou být ostříháni na nízký postraňkový střih, který spočívá v odstranění srsti ze spodní části krku, oblasti mezi předníma nohama, z břicha a horní části zadních nohou. Střední a vysoké postraňkové střihy, při nichž se stříhá větší část těla a krku, se hodí pro ustájené koně provádějící těžkou práci.

U překážkového střihu se stříhá hlava, spodní část krku, břicho a horní část zadních nohou. Střih končí přesně pod ušima. Často se používá u koní pro dostihy. Mnoho plnokrevníků má jemnou srst, která nevyžaduje celkové odstranění srsti, i když provádějí těžkou práci.

Existuje řada dalších částečných střihů, vhodných pro volně chované koně, používané pouze pro lehkou práci, například příležitostné vyjížďky.

Čištění koně

Při denním čištění se srst koně zbavuje špíny, různých nečistot a prachu. Hřívu a ocas je třeba důkladně pročesat. Čištění je záriveň i důležitou masáží, která uvolňuje svaly koně a podporuje prokrvení celého těla. Dávejte při čištění pozor na poranění, kožní choroby a nebo na nezvykle teplá či nateklá místa.

1. Základní potřeby

HŘBÍLKO -kovové

-klasické plastové

-nejlepší je ale hřbílko gumové

HRUBÝ (TVRDÝ)KARTÁČ

ŽÍNĚNÝ (MĚKKÝ)KARTÁČ

HÁČEK NA KOPYTA -háček na kopyta s kartáčkem

-háček na kopyta bez kartáčku s plastovým držadlem

2. Postup

Uvažte koně pokud možno venku, abyste ani vy, ani on nevdechovali prach. Kromě toho se vykartáčovaný prach nebude snášet znovu na tělo koně! Nejdříve je třeba vyškrabat kopyta. Odstraňte nejhrubší špínu a pak vyškrabte střelkové rýhy. Odstraňte kamínky, které se v kopytu zaklínily a podívejte se, neční-li z rohoviny trn nebo hřebík. Přezkoušejte, zda podkova stále správně sedí.Nyní přejíždějte hřeblem po krku, bocích, hřbetě a stehnech koně. Na břiše musíte být opatrní. Někteří koně jsou na těchto místech dost citliví. Pak je tedy vhodné využít plastikové hřeblo. Masírujte kůži krouživými pohyby. Touto masáží se srst postaví a prach a špína se z ní dají lépe vykartáčovat. Hřeblo pravidelně vyklepávejte na zem.

Potom okartáčujte rejžákem obzvlášť tvrdošíjnou špínu, kartáčujte také proti srsti. Na hlavě, za ušima a na nohou musíte být zvlášť opatrní. nezapoměňte koně vykartáčovat i pod hřívou, na břiše, na prsou, v ohbí pod spěnkami, na loktech a hleznech. Musíte však být opatrní, mnozí koně jsou citliví a nemají čištění rádi.

Na další čištění vezměte, poud stojíte na pravé straně koně, hřeblo do levé a kartáč do pravé ruky (na levé straně přesně naopak). Začněte nahoře u krku. Čistěte koně dlouhými tahy kartáčem a nakonec otřete kartáč o hřeblo, aby byl zase čistý. Tak postupně vykartáčujte koně po celém těle. Srst musí být úplně hladká a lesklá.

Hřívu kartáčujte rejžákem nebo plastovým hřeblem. Ocas musíte pročesat žíni po žíni. Pokud jsou v žíních uzlíky, opatrně je rukou rozpleťte. Teď je kůň kompletně vyčištěný a můžete ho osedlat. Kartáče i hřebla před uklizením dobře očistěte. Nezapomeňte, že po ježdění musíte koně ještě jednou vyhřebelcovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dobrý blog

(denisa, 3. 10. 2008 19:47)

máš hezký glog a toto co jsem si ted četla je ještě lepší

Nadpis

(Citatova Basen, 10. 11. 2007 11:29)

jak krasna to stranka,
neni nad hribatka,
co zde ted vidim
nikde jinde neuvidim
jen tvoje ta krasa
ty jsi koni spasa
ted vsichno o nemí
a jen zajem o ně budou mít


napsala za 2 m. alexandra papppová

Kone

(Lucia, 28. 10. 2007 18:29)

Tato stranka je pekna. Velmi sa mi paci. A tie obrazky su fakr super!!!!! :-)